Przejdź do treści Wyszukiwarka
Strona gl�wna

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny wraz z dzwonnicą w Świętym Miejscu

Trwa ładowanie zdjęć


Cudowny obraz w Świętym Miejscu

Według legendy krążącej po okolicznych miejscowościach, w koronie lipy we wsi Bartny Borek, trzem dziewczynkom – pastuszkom, objawiła się Matka Boska. W pobliżu znajdowała się studnia, której woda po tym wydarzeniu zyskała cudowną, uzdrawiającą moc. W miejscu objawienia, zwanym od tych wydarzeń Świętym Miejscem, ludzie zbudowali kapliczkę, gdzie zanosili swoje prośby do Matki Bożej. Był rok 1700. Do cudownego miejsca licznie zaczęli przybywać pielgrzymi. Trwało to kilkadziesiąt lat. Sława tego miejsca była coraz szersza. Pewnego dnia jednak woda straciła swoje cudowne właściwości. Wszystko przez wyrodną matkę, która utopiła w studni swoje dziecko.

Na początku XX wieku w miejscu objawień zbudowano drewniany kościół. Powstał on z przebudowy niewielkiej kaplicy pochodzącej z początku XIX w. Jest to kościół jednonawowy o konstrukcji zrębowej, oszalowany. Dach nakryty został blachą, z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. W trakcie I wojny światowej kościół został uszkodzony. Zniszczenia usunięto w latach 50-tych ub. wieku, wtedy też rozbudowano go o prezbiterium i kaplice.

Wnętrze świątyni surowe, drewniane, obite boazerią. Duże wrażenie robi sklepienie, zwane pozornym kolebkowym. Nadaje świątyni pięknej perspektywy. W neobarokowym ołtarzu głównym odnajdziemy, słynący łaskami obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, stylizowanej na ludowo, zwanej Matką Boską Bartnicką. Obraz pochodzi z XVIII w. Ambona neobarokowa z XIX w. Od frontu chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z neobarokowym prospektem organowym

Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica i murowana kapliczka w formie rotundy z XVIII w. Według tradycji została wzniesiona w miejscu objawień Matki Bożej. Wokół kościoła znajdują się wybudowane z kamienia polnego stacje drogi krzyżowej. Święte Miejsce, czyli dawniej Bartny Borek, to jedna z najmniejszych polskich wsi. Mieszka tu zaledwie kilkanaście osób. Parafia została erygowana 12 września 1908 r. za pośrednictwem biskupa Juliana Nowowiejskiego.

Zobacz mapę
Udostępnij na Facebooku - Link otworzy się w nowym oknie przeglądarki
Adres miejsca

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Świętym Miejscu
Święte Miejsce, 06-300 Grabowo
wyznacz trasę
Strona internetowa

Adres e-mail

Telefon

(29) 751 20 25
Dodatkowe informacje

Msze święte:

W dni powszednie o godz. 8.30.

Odpusty odbywają się trzy razy w roku. Największy na Zielone Świątki, kiedy przybywają tu licznie pielgrzymi z całej okolicy, na św. Stanisława i w dzień Matki Boskiej Siewnej.

Kościół otwarty w trakcie mszy św.

Kancelaria parafialna czynna jest w dni powszednie po mszy świętej.

Księgi parafialne datowane od 1900 roku są dostępne na miejscu. Starsze znajdują się w archiwach diecezji sandomierskiej.