Przejdź do treści Wyszukiwarka
Strona gl�wna

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Brwilnie

Trwa ładowanie zdjęć


Historia

Pierwszy kościół w Brwilnie zbudowany został około 1220 roku. Zapewne wtedy istniała już parafia. Kolejny powstał w XVII wieku. Rozebrano go po kilkudziesięciu latach, pozostawiając jedynie boczną kaplicę. Obecny kościół wybudowano w 1740 roku staraniem ks. Mateusza Krzemińskiego, proboszcza sióstr Norbertanek w Płocku, do których należała wieś Brwilno do końca XVIII w. Rozbudowany był w XIX wieku. Wówczas dobudowano kruchtę od frontu nawy. W czasie ostatniej wojny świątynia została zamknięta po aresztowaniu w marcu 1941 rok. proboszcza ks. Stanisława Kobylińskiego. Gruntowny remont kościoła przeprowadzono w latach 1947-1951.

Architektura i wnętrze

Drewniany kościół posiada konstrukcję zrębową. Jest jednonawowy, orientowany z niewyodrębnionym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Dach jest blaszany, jednokalenicowy z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Warto zajrzeć do wnętrza świątyni, która jest budowlą o prostej bryle, z dobudowanymi od frontu i z boku nawy kruchtami. Pod prezbiterium znajduje się murowana krypta. Powyżej, przyciąga uwagę późnogotycki krucyfiks z I połowy XVI w. znajdujący się na belce tęczowej.

Wnętrze ozdobione jest polichromią z I połowy XX wieku, autorstwa Władysława Drapiewskiego, jednego z najbardziej znanych twórców ściennego malarstwa sakralnego I połowy XX wieku. Zarówno na belkowanym stropie jak i na ścianach widzimy malowidła z motywami roślinnymi. Całość dopełnia wizerunek dwóch aniołków flankujących ołtarz główny.

Przeniesiony z nieistniejącego obecnie kościoła Sióstr Norbertanek z Płocka, późnorenesansowy ołtarz główny, pochodzi z początku XVII wieku. Skrywa niezwykle cenną rzeźbę – figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem, z końca XV wieku. Ołtarze boczne – lewy, późnorenesansowy pochodzący z około 1630 roku z wizerunkiem Matki Bożej, i prawy, barokowy datowany na około 1740 rok z obrazem św. Andrzeja, przeniesiono tu ze świątyni franciszkanów z Dobrzynia.

Do cennego wyposażenia należy również XVIII wieczna ambona i barokowy konfesjonał. Chór wspiera się na dwóch słupach. Prospekt organowy pochodzi z XIX w. Pozostałe elementy wyposażenia kościoła, choć pochodzą z różnych lat i reprezentują odmienne style, tworzą harmonijną całość.

Otoczenie

W otoczeniu dzisiejszego kościoła swoje stałe miejsce zajmuje kilka ciekawych obiektów – przede wszystkim grobowiec żołnierza napoleońskiego i jego córki. Jest również drewniana dzwonnica zbudowana na planie kwadratu w 1882 roku, a obok niej pomnik pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej mieszkańców wsi, wśród nich proboszcza parafii i organisty.

Zobacz mapę
Udostępnij na Facebooku - Link otworzy się w nowym oknie przeglądarki
Adres miejsca

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Brwilnie
ul. Kościelna 3, Brwilno, 09-400 Płock
wyznacz trasę
Adres e-mail

Telefon

(24) 366 33 60, (24) 262 87 19