Przejdź do treści Wyszukiwarka
Strona gl�wna

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawicach

Trwa ładowanie zdjęć


Wybudowany w jeden dzień?

Jak to często bywa z kościelnymi przybytkami, tak i z powstaniem tej drewnianej świątyni wiąże się pewna niesamowita historia. Legenda głosi, że została ona wzniesiona przez miejscowych parafian w ciągu zaledwie jednego dnia. Miało to miejsce w 1736 roku, kiedy kolejny wylew Wisły zniszczył doszczętnie kościół parafialny z siedzibą w sąsiednim Radwankowie. Zanim nastąpiło to tragiczne zdarzenie, to właśnie tam warszawiccy wierni, przez niemal 300 lat, podążali na różne nabożeństwa.

Aktu fundacji kościoła parafialnego w Warszawicach dokonał marszałek koronny Franciszek II Bieliński, od którego pochodzi nazwa ulicy Marszałkowskiej w Warszawie. Świątynię wzniesiono na ceglanej podmurówce. Trójnawową budowlę pokrywa jednokalenicowy dach z charakterystycznym wydatnym i wysunięty za prezbiterium okapem. Nad dachem góruje ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę. Przed kościołem przykuwa wzrok masywna, biała, brama, wzniesiona w 1908 roku, pełniąca zarazem funkcję dzwonnicy.

Dzięki prowadzonym w ostatnich latach pracom konserwatorskim wystrój wnętrza nawiązuje do pierwotnej kolorystyki. W świątyni o zielono-białych ścianach pięknie prezentują się elementy wyposażenia. Najstarszym obiektem w kościele jest gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, datowana na lata 1370-1380, która stanowi część pierwotnego wyposażenia zniszczonej świątyni w Radwankowie. Do ciekawych elementów należy także barokowa grupa rzeźb na belce tęczowej, kropielnica, stalle i rzeźby aniołów. Strop ozdabia polichromia z II połowy XIX wieku. Na chórze podpartym czterema słupami widoczne są organy z 1852 roku, które po dziś dzień zachowały swoją sprawność. W kruchcie umieszczono spisaną na desce oryginalną tablicę erekcyjną. Widniejący na niej tekst jest bardzo ciekawym splotem języka staropolskiego i łaciny.

Zobacz mapę
Udostępnij na Facebooku - Link otworzy się w nowym oknie przeglądarki
Adres miejsca

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawicach
Warszawice 75A
08-443 Sobienie Jeziory
wyznacz trasę
Strona internetowa

Adres e-mail

Telefon

(25) 685 81 26
Dodatkowe informacje

Msze święte:

W dni powszednie o godz. 7.30.

W niedzielę o godz. 8.00, 11.30, 17.00 (w miesiącach zimowych od października o 18.00).

Odpust 24 czerwca na świętego Jana Chrzciciela.

Kościół otwarty w trakcie mszy św.

Kancelaria parafialna czynna jest w dni powszednie po mszy świętej.

Księgi parafialne od połowy XIX wieku. Starsze są dostępne w archiwum diecezjalnym diecezji siedleckiej. W wyniku pożaru w czasie II wojny światowej spłonęły cenne księgi metrykalne z lat 1678-1852.

W Archiwum Państwowym m. st. Warszawy Oddział w Otwocku wśród źródeł archiwalnych do badań genealogicznych znajdują się “Akta gminy Warszawice” (zawierające księgi ludności stałej) o granicznych datach 1872-1939.