Przejdź do treści Wyszukiwarka
Strona gl�wna

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lekowie

Trwa ładowanie zdjęć


Historia

Legenda głosi, że fundatorką pierwszego kościoła w Lekowie mogła być żona Bolesława Śmiałego? Zapewne nigdy już nie dowiemy się, czy w legendzie tej tkwi ziarnko prawy, natomiast na królewskie pochodzenie fundatora świątyni wskazywać może niezwykle bogate uposażenie jej w dobra ziemskie. Istnieją przypuszczenia, iż w XII wieku znajdował się tu kościół filialny klasztoru benedyktynów z Ciechanowa. Inna hipoteza dotycząca powstania kościoła w Lekowie głosi, iż mogła to być jedna z licznych fundacji pokutnych Bolesława Krzywoustego, po oślepieniu przez niego własnego brata Zbigniewa.

Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Lekowie należy do najstarszych wiejskich parafii na Mazowszu – została erygowana w 1280 roku. Pierwszy kościół w Lekowie został spalony przez Krzyżaków w 1409 roku. Odbudowany niedługo potem, już w II połowie XIV wieku wymagał gruntownego remontu. Co ciekawe, przeprowadzono go z pieniędzy pochodzących … ze sprzedaży odpustów. Kolejny kościół został zbudowany w latach 1597-1600 staraniem ówczesnego proboszcza. Obecna świątynia wzniesiona została w 1772 roku. 100 lat później kościół gruntownie przebudowano, dobudowano wtedy również kruchtę. Zarówno ona, jak i zakrystia posiadają loże w górnych kondygnacjach.

Kościół

Fasada kościoła w Lekowie zwieńczona została trójkątnym szczytem, natomiast po bokach dobudowano dwie wieże. Na szczycie nawy wznosi się wieżyczka na sygnaturkę z cebulastym hełmem. Blaszany, dwuspadowy dach nad nawą i prezbiterium opiera się o skonstruowane techniką zrębową, oszalowane drewnem ściany. Dach XVII-wiecznej, przykościelnej dzwonnicy kryty jest gontem i zwieńczony blaszaną latarnią. Piękna w swojej prostej konstrukcji przyciąga uwagę przyjezdnych.

Wnętrze

W środku świątyni wyraźnie odznacza się kolebkowy strop w nawie głównej oraz prezbiterium. Nawy boczne oddzielone są od głównej części kościoła drewnianymi kolumnami, takie też wspierają chór. Na ścianach świątyni zaobserwujemy polichromie, utrzymane w stylu neogotyckim.

Bardzo duże wrażenie robi barokowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII wieku, umieszczony w ołtarzu głównym. Postać Matki Bożej okryta jest suknią tkaną ze srebrnych nici, postać Jezusa ma suknię złoconą. Ołtarze boczne w stylu neogotyckim są znacznie starsze niż główny, pochodzą z końca XIX wieku. W kościele znajduje się również chrzcielnica z końca XVIII wieku.

Zobacz mapę
Udostępnij na Facebooku - Link otworzy się w nowym oknie przeglądarki
Adres miejsca

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lekowie
Lekowo 8, 06-461 Regimin
wyznacz trasę
Adres e-mail

Telefon

(23) 681 17 50