Przejdź do treści Wyszukiwarka
Strona gl�wna

Kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wodyniach

Trwa ładowanie zdjęć


Historia

Obecny kościół w Wodyniach zbudowany został w 1776 roku. Jednak jego historia jest znacznie dłuższa. Wzmianki o pierwszej świątyni w tej miejscowości pochodzą już z 1445 roku. Nosił on wówczas wezwanie Bożego Ciała, a samodzielna parafia w Wodyniach została erygowana 100 lat później. W 1657 roku kościół został spalony przez Szwedów a rok później odbudowany. W trakcie konsekracji kościoła w 1661 roku zmieniono wezwanie na Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

100 lat później świątynia zaczęła popadać w ruinę, więc postanowiono ją rozebrać. Nowy kościół zbudowano w 1776 roku, ale już w innym miejscu. Tablica w języku łacińskim, poświęcona temu wydarzeniu znajduje się w prezbiterium nad wejściem do zakrystii kościoła. Upamiętnia fundatorkę kościoła Annę Załuską z Rzewuskich. Druga tablica erekcyjna przypomina konsekrację świątyni przez biskupa kijowskiego Franciszka Ossolińskiego. Na miejscu starego kościoła powstała dworska kaplica grobowa, która istnieje do dziś.

Dzwonnica i kościół

Około 1800 roku wybudowano przy nowym kościele murowaną dzwonnicę zwieńczoną wieżyczką. Zawieszono w niej dwa dzwony pochodzące jeszcze z poprzedniego kościoła, które w 1915 roku zarekwirowali Rosjanie. Zwrócił je kilkanaście lat później Związek Radziecki, niestety zostały skradzione przez Niemców w czasie kolejnej wojny światowej. Nowe dzwony Piotr i Paweł zostały umieszczone w dzwonnicy w 1956 roku. Pełni ona obecnie również funkcję kościelnej bramy. Wchodząc przez nią na plac kościelny widzimy front nawy kościoła, zwieńczony trójkątnym szczytem z wbudowaną wnęką, w której umieszczono drewniany krucyfiks. Nad nawą wznosi się ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę z ażurową latarnią i cebulastym blaszanym dachem. Dach nad nawą jest dwuspadowy, a nad prezbiterium trójpołaciowy, oba kryte są gontem. Wewnątrz do nawy przylega kruchta.

Wnętrze

Wnętrze kościoła jest jednonawowe, przykryte stropem płaskim z fasetą, ściany obito boazerią. Po bokach prezbiterium mieszczą się od wschodu zakrystia, a od zachodu kruchta. Warto zatrzymać się przy ołtarzach wykonanych są w stylu barokowym. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Chrystusa Ukrzyżowanego, w lewym ołtarzu bocznym dzieło Franciszka Stelmaskiego Święci Apostołowie Piotr i Paweł z 1893 roku, a w prawym Przemienienie Pańskie. Ambona i konfesjonały, podobnie jak ołtarze, pochodzą z XVIII wieku.

Z jednym z obrazów umieszczonych w świątyni w Wodyniach wiąże się współczesna historia. Jest to obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, namalowany po II wojnie światowej. Jego autor, Franciszek Soćka, został w czasie wojny wywieziony do obozu w Oświęcimiu i przysiągł tam, iż jeżeli przeżyje, namaluje obraz dla kościoła. Przyrzeczenia swojego dochował i ofiarował obraz jako wotum dziękczynne za uratowanie życia.

Zobacz mapę
Udostępnij na Facebooku - Link otworzy się w nowym oknie przeglądarki
Adres miejsca

Kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wodyniach
ul. Kościelna 1a, 08-117 Wodynie
wyznacz trasę
Adres e-mail

Telefon

(25) 631 26 24