Przejdź do treści Wyszukiwarka
Strona gl�wna

Kościół pw. św. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Bielinach Opoczyńskich

Trwa ładowanie zdjęć


Pierwszy kościół w Bielinach, pod wezwaniem św. Apostołów Szymona i Judy, zbudowany został prawdopodobnie już na początku XIV wieku przez miejscowych dziedziców. Jako patronów wybrano apostołów kościoła katolickiego, z których mało znany Szymon dba o farbiarzy, garncarzy, grabarzy oraz diecezję siedlecką, a Juda to patron od spraw trudnych i beznadziejnych oraz …dalekiej Armenii.

Świątynia ta przetrwała w Bielinach do drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to z inicjatywy ówczesnego księdza proboszcza wzniesiono budynek stojący do dzisiaj. Do jego budowy użyto drewna modrzewiowego, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością na działanie czynników atmosferycznych, jest twarde i elastyczne, a przy tym zwraca także uwagę piękną tonacją barwy – szlachetnego, głęboko ciemnego brązu.

Kościół malowniczo otaczają lipy, kasztany i modrzewie, posadzone wzdłuż niskiego, murowanego ogrodzenia. Szczególną uwagę zwraca murowana dzwonnica z dwoma dzwonami, pełniąca jednocześnie funkcję bramy. To pozostałość po starym, przykościelnym cmentarzu, z pomnikiem i nagrobkiem rodziny Dzianotta (dawnych kolatorów kościoła). Jak dowiedzieć się można z historii kościółka, na większym dzwonie znajduje się zagadkowy napis: alfabet A,B,C,D,E,H,M,N,O,P,Q,R, natomiast mniejszy dzwon opatrzony jest inskrypcją: Bieliny Opoczyńskie. Przelany kosztem parafian 1890 r. staraniem ks. Pajączkowskiego. Dzwon ten wagi 230 funtów, 16 września tego roku przez biskupa Sotkiewicza był wraz z sygnaturą na miejscu w Bielinach poświęcony. Imię ma Szymon. Sygnaturka Józefa.

Kościół składa się z prezbiterium, nawy, zakrystii i kruchty, dostawionej przy głównym wejściu. Posiada dwuspadowy, kryty gontem dach z czteroboczną wieżyczką powszechnie nazywaną „kopułką”. Jest ona pokryta blaszanym hełmem, z osadzonym na górze kowalskim krzyżem, zaś przeznaczona była na sygnaturkę i latarnię. Po wejściu do wnętrza świątyni, utrzymanej w stylu barokowo-rokokowym, uwagę zwraca biało-czarna kostka terakotowa na posadzce i sufit wyłożony pomalowanymi na biało deskami. Wyposażenie kościoła składa się głównie z drewnianych elementów, z zaskakującą obecnością późnogotyckiej, rzeźbionej chrzcielnicy oraz kropielnicy z XV wieku. W kościele znajdują się obecnie trzy ołtarze: główny, ze współczesnym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i obrazem Serca Jezusowego „na zasuwie” oraz dodatkowym wizerunkiem Oka Opatrzności Bożej. W lewym, bocznym ołtarzu znajdują się obrazy św. Szymona i św. Judy Tadeusza, a w ołtarzu po prawej stronie widnieje przedstawienie Matki Bożej Pocieszenia – Bielińskiej, trzymającej na lewej ręce Pana Jezusa. Obok niego wiszą dwa serca ze srebra. Kościół jest przepięknie utrzymany.

Jak głosi zapis w historii parafii, współczesny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, umieszczony w ołtarzu głównym, został ufundowany przez małżeństwo ze wsi Wysokin. Tradycja donacji parafian na rzecz kościoła jest tu długa i wciąż podtrzymywana. Proboszcz wspólnie z parafianami organizuje prace remontowe i porządkowe, a bieżące potrzeby oraz większość zadań jest pokrywana z „tacy remontowo-budowlanej”, którą wierni ofiarowują w każdą, czwartą niedzielę miesiąca. Dzięki tak pozyskiwanym środkom zdołano przeprowadzić wymianę gontów na dachu, gruntowny remont wnętrza, jak i otoczenia pięknej, zabytkowej świątyni w Bielinach Opoczyńskich.

Podczas ostatnich prac, wyremontowano m.in.: sadzawki w otoczeniu kościoła, gruntownie odnowiono organy, ambonkę, ołtarz, Drogę Krzyżową oraz ławki w kościele, a także wykonano ogrzewanie. W roku 2008 oszalowano i ocieplono kościół przy udziale środków z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Parafianie angażują się w remonty, traktując kościół nie tylko jako miejsce religijnych spotkań i modlitwy, ale jak podkreślają, jako prawdziwą ozdobę wsi i wyjątkowej klasy zabytek.

W parafii działa ponadto „schola” oraz Koło Żywego Różańca, skupiające 16 parafian, codzienne odmawiających jedną dziesiątkę różańca w różnych intencjach.

Zobacz mapę
Udostępnij na Facebooku - Link otworzy się w nowym oknie przeglądarki
Adres miejsca

Kościół pw. św. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Bielinach Opoczyńskich
Bieliny 1, 26-434 Gielniów
wyznacz trasę
Adres e-mail

Telefon

512 313 421
Dodatkowe informacje

Msze święte:

W dni powszednie: poniedziałek, środa, piątek o godz. 7.30;

Wtorek, czwartek, sobota o godz. 17.00;

W niedzielę o godz. 8.00, 10.00, 12.00;

Maj, czerwiec, październik: dni powszednie o godz. 16.30;

W niedzielę o godz.: 8.00, 10.00, 12.00, 16.00.

https://www.facebook.com/SpolecznoscWsiBielinyOpoczynskie/videos/479275865452434