Przejdź do treści Wyszukiwarka
Strona gl�wna

Kościół pw. św. św. Piotra i Pawła w Sobolewie

Trwa ładowanie zdjęć


Ołtarz utrzymany w ciemnych kolorach oraz kolor elewacji to charakterystyczne cechy tej zabytkowej budowli, pochodzącej z XVIII wieku. Uwagę zwracają także niskie wieże i zawieszony nad wejściem ganek. Kościół pw. św. św. Piotra i Pawła w Sobolewie został zbudowany w 1708 roku jako kaplica. Jego rozbudowa nastąpiła dopiero w 1929 roku, po stworzeniu w Sobolewie odrębnej parafii. Obecnie budynek stanowi kaplicę przedpogrzebową, a msze św. odbywają się tu raz w tygodniu. Ostatni remont przeprowadzono w 1993 roku.

 Zazwyczaj ołtarze są pomalowane farbą w kolorze zbliżonym do bieli. Tutaj jednak ołtarz główny, pochodzący z XX wieku jest ciemny, a jeśli się przyjrzymy, to zauważymy słoje na drewnie, z którego jest on zrobiony. Z barwą bardzo ciemnego brązu ładnie współgrają złocenia ołtarza. Znajdują się w nim barokowe figury św. Piotra i św. Pawła. W jego centralnym miejscu widnieje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Fasada kościoła o trójkątnym szczycie, z gankiem pod balkonem, wspartym na czterech słupach, oflankowana została dwiema wieżami. Budowlę nakrywa blaszany dach dwukalenicowy, natomiast nad dwoma dobudowanymi do obiektu zakrystiami zawieszono dachy pulpitowe.

Najstarszym elementem wyposażenia kościoła jest późnogotycka figura Chrystusa Ukrzyżowanego, pochodząca z I połowy XVI wieku oraz drewniana chrzcielnica z XVII wieku. W lewym ołtarzu bocznym umieszczono obraz Wniebowzięcia, zaś w prawym ołtarzu bocznym współczesny obraz Serce Jezusa.

W odległości ok. 4 km od kościoła znajduje się miejsce, gdzie Tadeusz Kościuszko został ranny, pojmany i dostał się do niewoli. Usypano tam pamiątkowy kopiec, do którego wiedzie przebiegający przy samym kościele żółty szlak turystyczny – tzw. „Szlak Kościuszkowski”. Świątynia położona jest przy drodze wojewódzkiej nr 807.

Głównym ośrodkiem życia religijnego parafii stał się obecnie nowy murowany kościół, jednak kaplica utrzymana jest w dobrym stanie.

Zobacz mapę
Udostępnij na Facebooku - Link otworzy się w nowym oknie przeglądarki
Adres miejsca

Kościół pw. św. św. Piotra i Pawła w Sobolewie
Kościuszki 62, 08-460 Sobolew
wyznacz trasę
Strona internetowa

Adres e-mail

Telefon

(25) 682 52 70
Dodatkowe informacje

Dostęp do wnętrza kościoła jest możliwy w czasie mszy św., w niedzielę o godz. 17.00.

Odpust 29 czerwca na Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Kancelaria parafialne (w nowym kościele) czynna jest w dni powszednie po mszy świętej.

Powojenne księgi parafialne są dostępne w nowo wybudowanym kościele.