Przejdź do treści Wyszukiwarka
Strona gl�wna

Kościół pw. św. Wawrzyńca w Gliniance wraz z dzwonnicą

Trwa ładowanie zdjęć


Niesamowity klimat

Modrzewiowy kościół w Gliniance to prawdziwa perełka wśród mazowieckich drewnianych świątyń. W pogodny dzień, kiedy promienie słońca przenikają przez szybki okien, w jej biało-złotym wnętrzu panuje niesamowity klimat. Nic więc dziwnego, że uwiodła swym urokiem twórców produkcji filmowych. W ten oto sposób, kościół stał się planem serialowym takich realizacji jak „Plebania”, czy „Ojciec Mateusz”.

Do początku XIX wieku Gliniankę nazywano Wawrzyńczewem. Fundatorem pierwszego kościoła w tej miejscowości był podstoli Wawrzyniec Dobrzyniecki. To dzięki jego staraniom osada w XVI wieku uzyskała prawa miejskie i z jego imieniem należy kojarzyć patrona parafii – opiekuna kucharzy, piekarzy i piwowarów. Święty Wawrzyniec zginął śmiercią męczeńską na rozżarzonej do czerwoności kracie, zatem nie bez powodu modlitwa do niego jest gwarancją ochrony od poparzeń i pożarów.

Pierwsze zetknięcie z kościołem w Gliniance daje wspaniałe wrażenie. Widzimy niedawno wymienianą elewację w orzechowym kolorze, białe murowane ściany niewielkiej zakrystii, kryty gontem dach. Obok stoi osiemnastowieczna dzwonnica, równie stara, jak kościół. Wiszą w niej dwa odlane po wojnie dzwony – Wawrzyniec i Stanisław. Na jednej ze ścian dzwonnicy zobaczymy niewielką drewnianą figurkę patrona parafii nakrytą małym daszkiem. Wkoło rozciąga się zadbany przykościelny teren, a nocą świątynia jest efektownie podświetlana.

Wewnątrz stonowane barwy i drewniana podłoga sprawiają wrażenie czystości i spokoju. Kościół kryje wiele ciekawych elementów wykonanych w stylu ludowego baroku. Na chórze zobaczymy wciąż sprawne osiemnastowieczne organy, a naprzeciwko nich najstarszy zabytek w tej świątyni – późnogotycki krucyfiks z połowy XVI wieku, umieszczony na belce tęczowej. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Chrystusa Ukrzyżowanego, nad którym górują figury św. Piotra i Pawła. W prawym ołtarzu bocznym zobaczymy otoczony wotami obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w srebrnej sukience, w lewym zaś osiemnastowieczne przedstawienie przebicia serca św. Teresy oraz wizerunek św. Wawrzyńca.

Około 200 m za kościołem, kierując się w stronę Czarnówka, znajduje się izba regionalna. W zabytkowym budynku, do którego warto zajrzeć, zgromadzono m.in. kolekcję wieńców dożynkowych, strojów ludowych, świętych obrazów, a także mnóstwo przedmiotów codziennego użytku. Tamtejsze zbiory liczą sobie blisko 1000 eksponatów. Izba jest też prężnie działającym ośrodkiem wystawienniczo–edukacyjnym. Dysponuje specjalnie przygotowanymi salami do przeprowadzania warsztatów i lekcji muzealnych. Jej zwiedzanie możliwe jest po uprzednim umówieniu.

Zobacz mapę
Udostępnij na Facebooku - Link otworzy się w nowym oknie przeglądarki
Adres miejsca

Kościół pw. św. Wawrzyńca w Gliniance
Wawrzyniecka 149, 05-408 Glinianka
wyznacz trasę
Strona internetowa

Adres e-mail

Telefon

(22) 789 97 97
Dodatkowe informacje

Msze święte:

W dni powszednie o godz. 7.30.

W niedzielę o godz. 8.00, 10:00, 11.30, 17.00 (w miesiącach zimowych od października o 18.00).

Odpust w na św. Wawrzyńca w niedzielę około 10 sierpnia.

Kościół otwarty w trakcie mszy św.

Kancelaria parafialna czynna jest w środy: 8.00-9.00, 17.00-18.30 oraz w soboty: 8.00-10.00.

Księgi parafialne od drugiej wojny światowej. Najwcześniejsze zachowane księgi z parafii w Gliniance pochodzą dopiero z II połowy XVII wieku i są dostępne w archiwum diecezjalnym Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Do Glinianki można dojechać odjeżdżającym z ronda Wiatraczna autobusem linii 720.

www.izbawgliniance.wix.com/izbawgliniance