Przejdź do treści Wyszukiwarka
Strona gl�wna

Kościół pw. Trójcy Świętej w Koziczynku

Trwa ładowanie zdjęć


Drewniany kościół w Koziczynku należy do najcenniejszych zabytków gminy Regimin. Pierwszą świątynię wybudowano tutaj pod koniec XV wieku, następną sto lat później, a obecną, ufundowaną przez łowczego ciechanowskiego, postawiono w latach 1781-1782. Po wejściu do kościoła uwagę przyciąga ołtarz główny, wykonany w stylu eklektycznym. Pochodzi on z końca XIX wieku, jest bogato zdobiony, a w jego wnętrzu umieszczono współczesny obraz z wizerunkiem Serca Jezusowego. W lewej nawie zobaczyć można z kolei, jeszcze starszy osiemnastowieczny ołtarz barokowy. Z tego samego okresu pochodzi także chrzcielnica. Starszy niż sama świątynia jest krucyfiks na belce tęczowej, którego powstanie datowane jest na XVI wiek. Warto również zwrócić uwagę na bardzo ładne, współczesne płaskorzeźby, przedstawiające stacje drogi krzyżowej.

Od wschodu i od zachodu świątynia posiada dobudowane do prezbiterium zakrystie, a od wschodu dodatkowo kruchtę. Nad nawą główną wznosi się wieżyczka, z charakterystycznym cebulastym hełmem i latarnią. Główną część kościoła oddzielają od naw bocznych drewniane kolumny, które również podpierają chór. Na nim znajdują się organy, wykonane około 1900 roku w warszawskiej pracowni braci Blomberg. Ściany pokryte zostały w 1957 roku polichromią ornamentalną autorstwa Henryka Domurata. Przed kościołem stoi drewniana dzwonnica z XIX wieku, konstrukcji słupowej, wzmocniona ryglami, z blaszanym namiotowym dachem.

Z kolei na placu kościoła, zlokalizowanego przy głównej drodze przez Koziczynek, zobaczyć możemy resztki cmentarza. Groby są w złym stanie i oczekują na konieczną renowację. Co ciekawe, w ogrodzenie okalające świątynię, wmurowano płyty nagrobne miejscowych właścicieli ziemskich.

Zobacz mapę
Udostępnij na Facebooku - Link otworzy się w nowym oknie przeglądarki
Adres miejsca

Kościół pw. Trójcy Świętej w Koziczynku
Koziczynek, 06-461 Regimin
wyznacz trasę
Strona internetowa

Adres e-mail

Telefon

(23) 671 21 31
Dodatkowe informacje

Msze święte:

W dni powszednie w okresie od października do kwietnia o godz. 17.00, w okresie letnim o godz. 18.00.

W niedzielę o godz. 9.00 i 11.30.

Odpusty: św. Dionizego (patron parafii) 10 października.