Przejdź do treści Wyszukiwarka
Strona gl�wna

“Powiślaki” – Konkurs Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich w Maciejowicach

Trwa ładowanie zdjęć


Dla najlepszych Złote Basy

Miłośnicy historii, zwłaszcza Tadeusza Kościuszki i polskich powstań, natychmiast skojarzą nazwę Maciejowice. 10 października 1794 roku zakończyła się tutaj insurekcja kościuszkowska, po przegranej bitwie z wojskami rosyjskimi. Maciejowice zasłynęły ponownie dwa wieki później, tym razem za sprawą „Powiślaków” – niezwykłego spotkania miłośników muzyki tradycyjnej. Powiślaki to określenie związane z mikroregionem położonym na wschodnim brzegu Wisły, czyli Powiślem Maciejowickim. Miejsce słynne jest nie tylko z działalności wirtuozerskich muzykantów, lecz także „powiślaków” – archaicznej formy oberka.

Od 1993 roku, zawsze w czerwcu, na maciejowickim rynku zjawiają się znakomici śpiewacy i instrumentaliści, aby wziąć udział w konkursie. Jego pomysłodawczynią, do dziś czuwającą nad programem, jest folklorystka, animatorka kultury i etnografka – Wanda Księżopolska. Przez wiele lat dokumentowała działalność muzykantów, którzy przechowali umiejętności tradycyjnej gry i śpiewu. Gwałtowne zanikanie tradycyjnego muzykowania na Powiślu Maciejowickim pod koniec XX wieku wywołało potrzebę zachowania i popularyzacji tej ginącej twórczości. Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Maciejowicach i Muzeum Regionalnym w Siedlcach Wanda Księżopolska zorganizowała Konkurs Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki”, a także cały cykl prezentacji i konkursów pod wymownym hasłem „Żywa tradycja – pamięć pokoleń”.

Wydarzenie ma charakter wyłącznie konkursowy, bez gwarnych kramów i festynowej atmosfery. Bywalcy „Powiślaków” szczególnie cenią sobie kameralność przeglądu. „Tu przyjeżdżają klasowi artyści, wielu wielokrotnie nagradzanych, choć konkurs mniejszy niż w Kazimierzu, to jest naprawdę unikalna okazja do posłuchania najlepszych z najlepszych”, zachwalał jeden z uczestników. I rzeczywiście, podczas „Powiślaków” wysłuchać można uznanych artystów tradycyjnej muzyki i śpiewu. I choć większość muzyków stających w szranki w konkursie pochodzi z nadwiślańskich terenów Mazowsza nie brak również artystów z Lubelszczyzny, wszak i tam mają swoje Powiśle.

Co roku na maciejowickim rynku kilkudziesięciu artystów rywalizuje w czterech kategoriach: kapele ludowe, soliści śpiewacy, soliści instrumentaliści, zespoły śpiewacze. Nagrodą dla najlepszych są wręczane podczas wieczornej ceremonii mosiężne statuetki „Złotych Basów”. Specjalnym wyróżnieniem pozostaje zaś nominacja do udziału w ogólnopolskim festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Konkurs rozpoczyna się wcześnie rano i do wieczora kolejni wykonawcy prezentują trzy melodie lub trzy pieśni. Przegląd odbywa się na scenie udekorowanej charakterystyczną wycinanką kołbielską, a nad przebiegiem czuwają konferansjer i komisja złożona z muzykologów, historyków, kulturoznawców. Warto także zajrzeć na pobliski parking, gdzie artyści oczekujący na swoją prezentację przygrywają  na skrzypcach, harmoniach, klarnetach, basach, czy bębenkach. W przedkonkursowej atmosferze wybrzmiewają ostatnie próby przed występem, jak i rozmowy uczestników.

„Dobrze jest mieć poczucie, że nie spadło się z księżyca, że jest w nas tak wiele z tego, kim byli nasi przodkowie”[1], uważa Wanda Księżopolska. W „Powiślakach” biorą udział nie tylko doświadczeni mistrzowie, lecz także młodzi muzycy, odkrywając swoje korzenie i podtrzymując nadzieję zachowania tradycyjnej muzyki dla przyszłych pokoleń.

[1] A. Roguska, Wanda Księżopolska – badaczka i pasjonatka kultury ludowej, https://repozytorium.uph.edu.pl/bitstream/handle/11331/408/Roguska.A_Wanda_Ksiezopolska-badaczka_i_pasjonatka_kultury.pdf?sequence=1 [dostęp: 1.07.2017].

Zobacz mapę
Udostępnij na Facebooku - Link otworzy się w nowym oknie przeglądarki
Adres miejsca

Rynek w Maciejowicach
ul. Rynek 2, 08-480 Maciejowice
wyznacz trasę
Strona internetowa

Dane kontaktowe

Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach
Adres e-mail

Telefon

(25) 682 58 04
Dodatkowe informacje

Czas: co roku w czerwcu

Miejsce: park na rynku w Maciejowicach

Korzystając z pobytu w Maciejowicach warto odwiedzić leżące kilkaset metrów od konkursowej sceny Muzeum im. Tadeusza Kościuszki (czynne także w soboty i niedziele).

Natomiast 4,5 km od Maciejowic znajduje się Szkolne Muzeum Ziemi Nadwiślańskiej w Antoniówce Świerżowskiej, w którym prezentowane są eksponaty związane z życiem wsi nadwiślańskiej, a także rzeźby ludowe Ludwika Szczepanika.