Przejdź do treści Wyszukiwarka
Strona gl�wna

Kościół pw. Świętej Trójcy w Naruszewie

Trwa ładowanie zdjęć


Patronka parafii

Położony na wzgórzu kościół pw. Świętej Trójcy jest jednym z najmniejszych tego typu obiektów sakralnych na terenie województwa mazowieckiego. Dźwięk dzwonu z osiemnastowiecznej dzwonnicy, nawołującego do udziału w nabożeństwie, słychać w całej wsi. Patronką parafii jest św. Tekla – pierwsza w dziejach chrześcijaństwa dziewica – męczennica. Do jej ciekawej historii nawiązują umieszczone przy wizerunku świętej w ołtarzu bocznym – lew, płomienie i wąż. Tekla postanowiła pójść śladem św. Pawła i służyć Zbawicielowi. Zrezygnowała z zaplanowanego małżeństwa, składając jednocześnie śluby czystości. Wyparłszy się wiary przodków skazana została na pożarcie w amfiteatrze przez wygłodzone lwy. Zwierzęta jednak nie wyrządziły jej żadnej krzywdy.

Po raz drugi próbowano stracić Teklę na stosie, ale płomienie ugasił rzęsisty deszcz. Kiedy zawzięty sędzia kazał Teklę wrzucić w głęboki dół pełen żmij, z niebios uderzył piorun i uśmiercił jadowite gady. Cudem uratowana, resztę życia spędziła jako pustelnica. Niegdyś na Mazowszu czczono Teklę na równi ze św. Rochem, czy Rozalią. Modlono się do niej szczególnie w celu ochrony przed morowym powietrzem.

Czar wiejskiej świątyni          

Nie wiadomo kiedy dokładnie powstała parafia w Naruszewie. Pierwsze udokumentowane wzmianki pochodzą z początku XV wieku, przypuszcza się jednak, że istniała już w wieku XIII. Od strony zakrystii pięknie położonej, jednonawowej świątyni zachował się kamień węgielny z wyrytym krzyżem i datą – 1629. Jednak obecna budowla została wzniesiona ponad 150 lat później.

W sosnowym wnętrzu świątyni zobaczymy wiele elementów (ołtarz główny, chrzcielnicę w kształcie kielicha, manierystyczną ambonę) pochodzących z kościoła Sióstr Norbertanek z Płocka. Na belce tęczowej umieszczono krucyfiks, który prawdopodobnie stanowił element wyposażenia poprzedniego kościoła. W centralnej części ołtarza głównego znajduje się drewniana rzeźba o ludowych cechach, przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem. Na zasuwie umieszczony został siedemnastowieczny obraz Świętej Trójcy. Rzeźby świętych biskupów w ołtarzu głównym powstały prawdopodobnie w I połowie XVII wieku. W górnej części ołtarza bocznego, poświęconego św. Tekli, znajduje się imponujący wizerunek Boga Ojca i Bożej Opatrzności. Drugi ołtarz boczny z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej wieńczy wizerunek Przemienienia Pańskiego.

Na niedzielnych mszach w okresie wiosennym i letnim pojawiają się czasem obcokrajowcy. W okolicy nie brakuje bowiem wielohektarowych plantacji truskawek, przy których zatrudnienie znajdują przede wszystkim przybysze z Ukrainy.

Zobacz mapę
Udostępnij na Facebooku - Link otworzy się w nowym oknie przeglądarki
Adres miejsca

Kościół pw. Świętej Trójcy w Naruszewie
Naruszewo 40, 09-152 Naruszewo
wyznacz trasę
Telefon

(23) 663 10 12