Przejdź do treści Wyszukiwarka
Strona gl�wna

Sanktuarium pw. Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu

Trwa ładowanie zdjęć


Pod bożą podszewką…

Kościół ten był m.in. tłem do kilku obrazów filmowych, m.in. „Nadziei”, „Zemsty” i „Bożej podszewki”. Z innych ciekawostek warto wymienić chrzcielnicę, która jest … starsza niż kościół, a wydrążona została w pniu drzewa. W świątyni odnajdziemy relikwie św. Faustyny i bł. o. Stanisława Papczyńskiego. Raczej rzadko w ołtarzu kościelnym znajduje się wizerunek szatana. Tak jest tutaj – w jednej z największych w Polsce drewnianych świątyń – kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu. W ołtarzu głównym kościoła, centrum Sanktuarium Goźlińskiego, na obrazie po lewej stronie, bez trudu zauważyć można scenę, w której Michał Archanioł depcze diabła.

Obiekt wzniesiony został w 1776 roku, z rozmachem charakterystycznym dla tamtych czasów. Na ścianach świątyni dominują kolory szary, oliwkowy, brunatnoczerwony, niebieski i żółty.

Autorem bogato zdobionych, iluzjonistycznych polichromii, wykonanych pod koniec XVIII wieku, jest marianin Jan Niezabitowski. Polichromie te to największy skarb tego kościoła. Na szczególną uwagę zasługuje Matka Boża Bolesna – czyli Goźlińska – w cudownym obrazie, umieszczonym w ołtarzu bocznym kościoła. Przywiózł go latem 1699 roku ze swego rodzinnego domu w Podegrodziu koło Starego Sącza sam ojciec Stanisław Papczyński. Tradycja mówi, że o. Papczyński, założyciel pierwszego polskiego męskiego zakonu, przyszedł na świat właśnie pod tym obrazem. Srebrna sukienka z połowy XVIII wieku i korony są również darem ojca Papczyńskiego. W ramy obrazów, malowanych po bokach prezbiterium, wkomponowane są jabłka – to nawiązanie do sadowniczej tradycji regionu.

Kościół został bogato ozdobiony polichromiami o dobrej i ciekawej kompozycji. W prezbiterium namalowane są sceny z życia Maryi, a na suficie zwraca uwagę dziesięcioramienna gwiazda przedstawiająca “10 cnót ewangelicznych Najświętszej Marii Panny”, na których oparta jest reguła Marianów. Obok wspomnianej gwiazdy widnieją na suficie również wizerunki Świętej Trójcy. Polichromia uzupełniona jest postaciami Świętych, Apostołów i Ewangelistów oraz motywami architektonicznymi i roślinnymi, takimi jak girlandy, wazony kwiatowe czy putta. Co ciekawe, nie są to polichromie wielobarwne. W kolorystyce dominuje szarość, czerń, biel, brąz i ochra. W ołtarzu głównym zobaczymy obraz Matki Boskiej Niepokalanej z końca XVIII w., patronki zakonników – sanktuarium pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu jest zarazem pierwszą parafią księży marianów. Istniejąca od 1801 roku zatrzymała pierwotną nazwę Goźlin.

Ciekawa jest także podświetlana po zmroku bryła kościoła, a szczególnie fasada, której skrzydła uformowane są przez dwie trójkondygnacyjne wieże, nakryte kopulastymi hełmami z kwadratowymi latarniami. Wieńczą je dwa gontowe dachy, gontem pokryty jest również dach całego kościoła. W 1994 roku zakończono wieloletnie prace konserwatorskie realizowane w świątyni, a Ministerstwo Kultury zaliczyło ją do najlepiej utrzymanych obiektów zabytkowych w kraju.

Warto wybrać się tutaj szczególnie 15 lipca oraz w drugą niedzielę września. W Mariańskim Porzeczu możemy wtedy odnaleźć klimat starych odpustów parafialnych. Wspólne biesiadowanie trwa tutaj przez cały dzień.

W pobliżu kościoła znajduje się plac zabaw oraz toaleta.

Zobacz mapę
Udostępnij na Facebooku - Link otworzy się w nowym oknie przeglądarki
Adres miejsca

Sanktuarium pw. Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu
Mariańskie Porzecze 47
08-470 Mariańskie Porzecze
wyznacz trasę
Strona internetowa

Adres e-mail

Telefon

(25) 683 56 20
Dodatkowe informacje

Msze święte:

W dni powszednie o godz. 7.00 i 17.00.

W niedzielę o godz.: 11.00, 17.00 (w miesiącach zimowych od października o godz. 18.00).

Odpust 15 lipca oraz w drugą niedzielę września.

Kancelaria parafialna czynna jest w dni powszednie po mszy świętej.