Przejdź do treści Wyszukiwarka
Strona gl�wna

Kościół pw. św. Wawrzyńca w Bliznie

Trwa ładowanie zdjęć


Kościół wzniesiony został w 1720 roku z fundacji kasztelana raciążskiego, prawdopodobnie dla pustelników. Stał na odludziu, pośród bagien a tuż przy nim usytuowany był drewniany domek pustelniczy.

Do tej pory tylko jeden dom stoi w sąsiedztwie. Jego właściciele posiadają klucz do tej niezwykłej świątyni.

Zbudowany z drewna modrzewiowego i sosnowego kościół salowy – bez wydzielonego z nawy prezbiterium, zamknięty jest trójbocznie i przykryty gontowym, jednokalenicowym dachem, z kwadratową wieżyczką zwieńczoną daszkiem namiotowym. W środku znajduje się prosty, belkowy strop. Całe wnętrze kościółka jest drewniane. Chór muzyczny wsparty został na dwóch doryckich kolumnach. Barokowy ołtarz główny z obrazem św. Wawrzyńca i chrzcielnica pochodzą z połowy XVIII wieku. Nad ołtarzem głównym umieszczony został, pełen cierpienia i powagi, niezwykły obraz Chrystusa z przeszytą raną, w koronie cierniowej.  

Pierwotnie kościół był znacznie mniejszy. Prawdopodobnie w XIX wieku dobudowano do niego kruchtę i zakrystię, a w 1870 roku przeprowadzono gruntowny remont. W czasie II wojny światowej kościół służył za magazyn.  

Jest to jeden z najmniejszych kościołów drewnianych na terenie województwa mazowieckiego.

Zobacz mapę
Udostępnij na Facebooku - Link otworzy się w nowym oknie przeglądarki
Adres miejsca

Kościół pw. św. Wawrzyńca w Bliznie
09-227 Blizno
wyznacz trasę
Adres e-mail

Telefon

(24) 276 71 24
Dodatkowe informacje

Msze święte od 1 czerwca do 12 października o godz. 16.00.