Kościół w Węgrze
Parafia w Węgrze powstała jeszcze przed 1400 rokiem, choć uważa się, że pierwszy kościół pw. św. Jana Chrzciciela stał w tym miejscu już w XI wieku. Zakrystia obecnego kościoła jest o 200 lat od niego starsza. Przylegając do pięknej, jednolitej bryły świątyni, wybudowanej w 1730 roku, może wydawać się dziwnym architektonicznym dodatkiem. Ma to jednak swoje historyczne uzasadnienie – to najstarsza część kościoła pochodząca z 1535 roku. Po niedawnym remoncie przywrócono jej pierwotny wygląd – jasny tynk zakrystii wyraźnie wydobywa ją z tła ciemnej elewacji kościoła. Bryła świątyni jest szalowana deskami pionowo, co przy ciemnej barwie elewacji nadaje jej nieco smukłości i strzelistości.
Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela jest trójnawowy, orientowany o konstrukcji zrębowej. Blaszany dach z czworoboczną, drewnianą wieżyczką na sygnaturkę wieńczy blaszany daszek namiotowy. Okna świątyni są zamknięte i półkoliste.
Wnętrze
Wewnątrz świątyni o kolebkowym, wyłożonym deskami sklepieniu, znajdują się dwa interesujące, neobarokowe ołtarze z ok. 1860 roku. W ołtarzu głównym znajduje się barokowy obraz Matki Boskiej Różańcowej ze Świętym Dominikiem z 1878 roku, zasłaniany nowszym obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej, natomiast w lewym ołtarzu obraz Ofiarowania w Świątyni. Rokokowa ambona pochodzi z II połowy XVIII wieku. Z tego miejsca pochodzi gotycka monstrancja z 1536r, jedna z najstarszych na Mazowszu. Można ją podziwiać w Muzeum Diecezjalnym w Płocku.
Historia
Obiekt znacznie ucierpiał w trakcie obu wojen. W 1915 roku na terenie parafii przez cztery miesiące trwały walki I wojny światowej. Obiekt kościoła został wtedy uszkodzony i podziurawiony przez pociski artyleryjskie. Żołnierze rosyjscy spalili nawet dwa ołtarze, ławki i deski szalujące świątynię. Podczas II wojny światowej okoliczne tereny przeznaczono na poligony. Na plebanii zamieszkał komisarz niemiecki. Kościół został zamknięty – Niemcy przeznaczyli go na spichlerz. Ołtarze zostały zniszczone, a dach przykryto trwalszą niż gont blachą. W dniu wyzwolenia sowieccy żołnierze rozpalili ognisko obok kościoła. Na szczęście płomienie nie zajęły budynku. Po wojnie kościół był remontowany w latach 50-tych. Ostatni remont przeprowadzono tu w 2008 r.
Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z XVIII w.