Kościół z modrzewia
Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Szczutowie zbudowany został z modrzewia na kamiennej, solidnej podmurówce, w kształcie litery T. Do prezbiterium po obu stronach przylegają kruchta i zakrystia, jest też druga kruchta, węższa od nawy. W środku dominuje kolor seledynowy oraz złocenia.
Wnętrze
Wśród zabytków we wnętrzu kościoła należy wymienić m.in. barokowe ołtarze boczne oraz ambonę. Zabytkowy jest też centralny obraz ołtarza głównego przedstawiający św. Marię Magdalenę oraz granitowa kropielnica i krucyfiks z XIX wieku o ludowych cechach. Cenne ornaty pochodzą z II połowy XVIII wieku. Rzeźby św. Wojciecha i św. Mikołaja w ołtarzu głównym są jednak współczesne. Scena na suficie kościoła przedstawia koronację Matki Boskiej.
Parafia należy do Diecezji Płockiej. Została erygowana w 1415 roku, a dzisiejszy kościół pw. św. Marii Magdaleny pochodzi z połowy XVIII wieku. Otacza go stylizowane, współczesne ogrodzenie z klinkierowej cegły, kontrastujące z ciemnobrązową barwą drewnianych ścian kościoła i srebrnym kolorem sygnaturki nad szczytem fasady. Na kościelny plac przedostajemy się bramą o ostrołukowych arkadach.
Piękny o każdej porze
Parafia ma swój profil na portalu społecznościowym Facebook oraz własną orkiestrę. Około 40 osób co tydzień uczestniczy w próbach, by przy okazji większych świąt kościelnych uświetnić muzycznie nabożeństwo. Kościół położony jest nieopodal jeziora Szczutowo.
Warto odwiedzić to miejsce latem, np. w dniu odpustu 22 lipca. Zwłaszcza wczesnym rankiem, gdy opary znad jeziora rozpraszają promienie wschodzącego słońca, świątynia prezentuje się niezwykle malowniczo. Po zmierzchu bryła kościoła jest efektownie podświetlona. Z kolei późnym latem i jesienią można tu podziwiać bogate wieńce dożynkowe, przygotowywane przez mieszkańców wsi należących do parafii.