Jedyny taki „oryginał”
To jeden z najmniejszych, a zarazem najoryginalniejszych kościołów na Mazowszu. Zbudowany został na planie ośmioboku i na pierwszy rzut oka, ze względu na swoje rozmiary i rozplanowanie, wygląda jak spora kaplica. Ta niezwykle interesująca świątynia skrywa wiele sakralnych unikatów.
Pierwsza wzmianka o parafii w Kucicach pochodzi z 1492 roku. Powstała prawdopodobnie pod koniec XIV wieku z fundacji Jana z Kucic. W 1598 roku wybudowano tu kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy. Obecną świątynię, jak informuje inskrypcja na belce tęczowej, wzniesiono w 1783 roku.
Oryginalny konstrukcyjnie budynek postawiony został na planie wydłużonego ośmioboku. Prezbiterium, co również jest ciekawostką, nie zostało wyodrębnione z nawy. Dach kryty gontem wieńczy sygnaturka z cebulastym hełmem. Interesujący jest także kształt kościelnych okien, przywodzący na myśl tablice mojżeszowe. Współcześnie budowlę otoczono murowanym ogrodzeniem, w którego ciągu została postawiona ceglana, arkadowa dzwonnica.
Wnętrze
Jasne, biało-żółte wnętrze kościoła wypełnione jest obrazami i rzeźbami. Warto zwrócić uwagę na figurę znajdującą się w górnej części wczesnobarokowego ołtarza głównego. Przedstawia scenę, w której św. Michał Archanioł przebija mieczem czarną maszkarę uosabiającą szatana. Michał jest symbolem walki dobra ze złem.
Wśród cennych zabytków sztuki sakralnej znajdziemy tu także m.in. obraz koronacji Matki Boskiej (XVII-XVIII wiek), późnorenesansową ambonę i chrzcielnicę (z początku XVII wieku) oraz granitową kropielnicę (XV-XVI wiek) stojącą na zewnątrz kościoła. Nawę od prezbiterium oddziela belka tęczowa z rzeźbiarską grupą Ukrzyżowania (krucyfiks, Maria, św. Jan). Spotkamy tu także jedyny na Mazowszu pięciogłosowy instrument, zwany pozytywem szkatulnym, zakupiony przez ówczesnego dziedzica wsi i zarazem fundatora kościoła, Franciszka Kanigowskiego.
Gruntowny remont świątyni przeprowadzono w 1960 i 1974 roku. Jej stan jest dobry, a z uwagi na niewielką liczbę wiernych, opiekę nad kościółkiem sprawuje proboszcz pobliskiej parafii w Gumnie. W Kucicach działa asysta procesyjna, szczególnie widoczna w czasie odpustów parafialnych, Bożego Ciała, ostatniego nieszporu, nabożeństwa czterdziestogodzinnego i rezurekcji. Należą do niej kobiety, mężczyźni, młodzież i dzieci. Role w asyście najczęściej przechodzą z pokolenia na pokolenie. W kościele można podziwiać piękne, zabytkowe feretrony, noszone przez jej członków w trakcie procesji.