Historia
Pierwszy kościół w tym miejscu pod wezwaniem św. Mikołaja stanął w XIV wieku, równocześnie biskup płocki Dobiesław erygował tutaj parafię. Około połowy XVI wieku wybudowano nowy drewniany kościół i przy tej okazji zmieniono wezwanie kościoła na św. Jana Chrzciciela. W 1757 roku wzniesiono nową świątynię, przywrócono również stare wezwanie kościoła św. Mikołaja.
Przed kościołem stoi drewniana dzwonnica z XIX wieku, pokryta blaszanym dachem. W czasie pierwszej wojny światowej Niemcy zarekwirowali dzwony kościelne. Niestety ponownie uczynili to samo w czasie kolejnej wojny.
Architektura i wnętrze
Obecny kształt drewnianego kościoła o konstrukcji zrębowej, to efekt rozbudowy, która miała miejsce pod koniec XIX wieku. Kościół zbudowany jest na planie prostokąta, z boku prezbiterium znajduje się zakrystia. Do nawy dobudowana jest wyższa kruchta z barokowym szczytem zwieńczonym krzyżem, dach nawy wieńczy ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę z latarnią i cebulastym hełmem.
Zarówno ściany, sufit, jak i kolumny we wnętrzu kościoła św. Mikołaja w Ciemniewku pokryte są olejną polichromią z ornamentami huculskimi, pochodzącą z I połowy XX wieku. Kościół posiada trzy dziewiętnastowieczne ołtarze, przeniesione tu z ciechanowskiej fary. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, z przełomu XVII i XVIII wieku, na którym Maria przyodziana jest w złotą suknię, a Jezus srebrną. Obraz jest przedmiotem kultu, otaczają go liczne wota, ofiarowane za wysłuchanie modlitw.