Historia
Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zakrzewie Kościelnym powstała prawdopodobnie w XII wieku, jednak pierwsze wzmianki o kościele pochodzą dopiero z końca XIV w. Kolejny kościół, zniszczyła powódź wiosną 1619 r. Obecny, ufundowany został w 1620 roku przez ówczesnego właściciela wsi Marcina Lasockiego.
Architektura i wnętrze
Ta zabytkowa świątynia, kryta gontem i oszalowana pionowo, z przyległą od północy zakrystią oraz dwiema kruchtami, zbudowana jest na planie kwadratu. Nad nawą wznosi się ośmioboczna wieżyczka. Wnętrze kościoła bez polichromii, nakryte jest płaskim, drewnianym stropem. Barokowy ołtarz główny, z obrazem św. Augustyna, pochodzi z ok. 1640 roku. Na jego zasłonie znajduje się, malowany na desce, wizerunek Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Ołtarze boczne, również barokowe, pochodzą z połowy XVII wieku. Na belce tęczowej umieszczony jest późnogotycki krucyfiks z połowy XVI wieku. Warto zwrócić uwagę na XIX-wieczne organy, wykonane prawdopodobnie przez Feliksa Krasickiego, organistę z Czerwińska.
Otoczenie
Przed kościołem stoi XVIII w. drewniana dzwonnica, która podobnie jak świątynia, pokryta jest gontem. Surowości dodaje jej kolor, ciemniejszy od elewacji kościoła oraz prostokątne otwory głosowe. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się grób harcerzy pomordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.