Początki
Wioska Parciaki powstała na przełomie XVII i XVIII wieku, a jej rodowód jest bardzo podobny do początków miejscowości Olszewka. Obie wsie założyli przybyli z Mazowsza włościanie, którzy w puszczy cieszyli się swobodą i ochroną starostów królewskich. Nazywani przez mieszkańców Puszczy Zielonej „parciakami” ze względu na parciane, siermiężne ubiory, które nosili.
Pochodzącą z drugiej połowy XIX wieku świątynię przeniesiono do Parciaków wraz z dzwonnicą, z oddalonej o 25 km Czarni pod Myszyńcem. Relokacja kościoła rozpoczęta w 1905 roku, trwała cztery lata i zakończyła się konsekracją oraz erygowaniem parafii.
Budynek koscioła
Drewniany kościół posiada konstrukcję zrębową, jest oszalowany i wzmocniony lisicami. Wnętrze kościoła jest trójnawowe. Prezbiterium nie wyodrębnione z bryły świątyni, jest zamknięte prostokątnie, a po jego bokach znajdują się zakrystia i skarbczyk. Kruchta dobudowana została od frontu nawy. Blaszany, jednokalenicowy dach z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczony jest blaszanym, stożkowym hełmem z latarnią.
Wnętrze
Nawa i prezbiterium nakryte zostały wspólnym, kolebkowym sklepieniem a nawy boczne płaskim. XIX w. Wyposażenie kościoła, barokowe z ludowymi akcentami, pochodzi głównie z drugiej połowy XIX w. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Trójcy Świętej. Ponadto we wnętrzu kościoła znajdziemy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Rocha z połowy XIX w. oraz dwa krucyfiksy ludowe z XVIII wieku.
Kościół ten szczególnie warto odwiedzić, ze względu na niezwykłe polichromie, które zdobią sufit. Wszystkie przedstawienia i ornamenty, zarówno w nawie głównej jak i bocznych, naniesiono na błękitnym tle. Nad prezbiterium znajduje się wizerunek Stwórcy, z kolei w środkowej części nawy głównej – największe ze wszystkich – malowidło św. Stanisława Biskupa Męczennika – patrona parafii. Nad prospektem organowym widnieje anioł grający na harfie. W prawej nawie, w neobarokowym ołtarzu bocznym umieszczono obraz Serca Jezusowego, nad którym znajduje się dużych rozmiarów wizerunek Chrystusa. Z kolei nad lewym ołtarzem bocznym, w którym zobaczymy obraz przedstawiający Świętą Rodzinę, znajduje się wizerunek Matki Boskiej, której ukoronowaną postać otaczają chmury.
Chór muzyczny jest drewniany, wysunięty balkonowo, wsparty na słupach. Kościół p.w. Świętej Trójcy był znacznie przebudowany w latach 1956 – 57, kiedy zlikwidowane zostały kaplice boczne. Ostatni remont przeprowadzono w latach 1996 – 2000.
Otoczenie
Drewniana, przykościelna dzwonnica pochodzi z 1823 roku. Jej kondygnacje charakterystycznie rozdzielone zostały blaszanym daszkiem.
Warto wspomnieć o znajdującym się w Parciakach cmentarzu, na którym spoczywają żołnierze rosyjscy i niemieccy, polegli w bitwach przasnyskich w 1915 roku. Po niektórych nagrobkach zostały tylko puste miejsca. Nekropolią opiekują się miejscowi harcerze.