Święto muzyki bez rywalizacji
Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych Pod Siedlcami w Wiśniewie to propozycja dla wszystkich, którzy w kameralnej, „swojskiej” atmosferze wsi, chcą posłuchać wiejskiej muzyki. Do Wiśniewa, małej miejscowości we wschodniej części województwa mazowieckiego, uczestnicy przyjeżdżają nie dla nagród i rywalizacji, ale żeby zagrać dla wiśniewskiej publiczności. Organizatorem festiwalu jest Gminny Ośrodek Kultury.
Spotkania muzyczne organizowane zawsze w pierwszą niedzielę sierpnia, zainicjował w 2007 roku Stanisław Wróblewski, kierownik Zespołu Ludowego „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy. Festiwal szybko stał się prawdziwym świętem kapel ludowych, trwale wpisując się do zestawu „obowiązkowych” imprez dla muzykantów, śpiewaków i tancerzy. Każdego roku w Wiśniewie pojawiają się najlepsze kapele ludowe z trzech regionów: Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.
Radość z muzykowania
Bywalcy podkreślają, że takie spotkania to świetna okazja, aby wspólnie pograć, porozmawiać, nacieszyć się autentyczną, swoją i żywą muzyką. Festiwalowe spotkania wypełniają spontaniczne przygrywki i przyśpiewki, które muzykanci aranżują na poczekaniu, przy każdej okazji i w dowolnym miejscu. Właściwie najważniejsza, jak deklaruje większość uczestników, to radość ze swobodnego muzykowania i spotkania z ludźmi, zarówno publicznością, jak i wykonawcami. Organizatorzy dodają, że sukcesem jest udział dzieci i młodzieży oraz systematyczne podtrzymywanie zainteresowania działalnością zespołów ludowych. Szczególną uwagę przykładają do zaprezentowania różnorodnych gatunków, stylów i tradycji muzyczno-śpiewaczych oraz możliwości posłuchania na żywo różnych wykonań.
Siła braw
Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych „Pod Siedlcami w Wiśniewie” wyróżnia brak specjalnego naboru i selekcji uczestników. Zespoły i wykonawcy zgłaszają się sami, ale jeśli brakuje pełnej obsady przeglądu, organizatorzy zapraszają kolejne kapele, aby zapewnić występy co najmniej 10-12 wykonawców. Stałym punktem programu od początku prowadzenia festiwalu jest występ miejscowego Zespołu Ludowego im. Zbigniewa Myrchy „Wiśniewiacy”. Natomiast wśród wykonawców pojawiają się zarówno uznani muzykanci, jak i zespoły, które posłuchać i zobaczyć można wyłącznie w Wiśniewie.
Prezentowany repertuar nie podlega żadnym ograniczeniom, za to mile wdziane jest wykonanie przez każdego z występujących utworu pt. Polka Wiśniewska. Po dziesięciu latach organizowania festiwalu z nagrodą Grand Prix formułę przekształcono w przegląd, a uhonorowaniem zwycięzcy jest nagroda publiczności wyrażana siłą braw. Wszyscy uczestnicy otrzymują statuetki i pamiątkowe dyplomy, które wręczają przedstawiciele organizatorów. Zwieńczeniem festiwalu jest występ gwiazdy wieczoru oraz uczta integracyjna dla wszystkich wykonawców.
Lokalna wspólnota
Zamierzonym celem Mazowieckiego Festiwalu Kapel Ludowych Pod Siedlcami w Wiśniewie jest także popularyzacja i promocja gminy Wiśniew. Doroczne spotkania z muzyką ludową są możliwe dzięki niezwykłemu wsparciu lokalnych przedsiębiorców dofinansowujących 85 procent jej kosztów! A działalność Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie udowadnia, jak skutecznie można tworzyć lokalną wspólnotę. Instytucja jest organizatorem szeregu przeglądów i spotkań, nie tylko o lokalnym zasięgu. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek gości uczestników z Czech, Ukrainy, Białorusi, Rosji. A ponadlokalny charakter mają: Przegląd Dziecięcych Zespołów Jasełkowych, Festiwal Piosenki Moich Rodziców, Festiwal Kuchni Regionalnej „Wisienka” czy Kobieta Roku, czyli konkurs dla najbardziej aktywnych kobiet w gminie, odbywający się corocznie w Dniu Kobiet.