Październikowe granie po kurpiowsku
Oberek, trampolka, fafur, stara baba, olender, żuraw, okrąglak, powolniak i konik – artyści wykonują jeden dowolny utwór folkloru kurpiowskiego, a drugi losują, poddając swoje umiejętności ocenie profesjonalnego jury – regionalistów i etnografów.
„Kurpiowskie granie”, czyli Regionalny Przegląd Harmonistów i Skrzypków Ludowych, w zamierzeniu miał przyciągnąć nie tylko najbardziej docenianych muzyków kurpiowskich, ale także stworzyć szansę zaistnienia tym mniej znanym. Obecnie największą liczbę wśród uczestników stanowią na ogół harmoniści, nieco mniej licznie prezentują się skrzypkowie, najmniej jest muzyków grających na harmonijce ustnej. Ale w każdej grupie z roku na rok przybywa wykonawców i są coraz lepsi.
To wyjątkowe wydarzenie kulturalne, jakim jest „Kurpiowskie granie”, daje możliwość prezentacji różnym pokoleniom. Konkurs odbywa się w kilku kategoriach wiekowych: do lat 25, od 25 do 55 lat oraz powyżej 55 lat. Osobna jest kategoria debiutantów w każdej z dziedzin: harmonii pedałowej, skrzypiec i harmonijki ustnej. W roku 1997 wystąpiło łącznie 20 muzykantów, w kolejnych latach chętnych przybywało. Ostatnio było ich ponad 50.
Impreza na stałe wpisana jest w jesienny kalendarz imprez kulturalnych w Lelisie, na ogół odbywa się w październiku. Towarzyszą jej kiermasze sztuki ludowej, w trakcie których prezentują się kurpiowscy twórcy: rzeźbiarze, twórczynie z kwiatami, wycinankami, koronkami i haftem. Po południu odbywa się zabawa ludowa, na której można potańcować przy autentycznej muzyce kurpiowskiej.