Pasja od dzieciństwa
Pierwsze swoje rzeźby wykonywał za pomocą narzędzi własnej roboty. Profesjonalnych dłut i noży rzeźbiarskich dorobił się dopiero później. Jest wyjątkiem wśród rzeźbiarzy, bowiem swoją twórczą pracą i pasją przez długi czas zarabiał na życie. Roman Miklaszewski z Sierpca zaczynał rzeźbić już w dzieciństwie i tworzy do dziś.
Do twórczej obróbki używa drewna lipowego i topolowego. Z topoli trudno wykonać trwalszą rzeźbę, bo przy obróbce powinno być mokre, a potem bardzo szybko wysycha, co niesie z sobą ryzyko pęknięcia gotowego dzieła. Roman Miklaszewski wykonuje rzeźby o zróżnicowanej tematyce – od postaci świętych, aniołów, diabłów, przez przedstawienia przyrody. Inspirację zawsze czerpał z życia, z własnych wędrówek i przejażdżek po okolicy. Jego rzeźby są malowane farbami, bajecznie kolorowe, można powiedzieć – radosne. Warsztat twórcy znajduje się w domu i jest to niewielkie pomieszczenie na pierwszym piętrze, ze stołem, narzędziami, szafami. Wszędzie rozstawione są jego prace.
Talent i pracowitość
Powiat sierpecki słynął kiedyś z rzeźby. Skupiał na swoim terenie wielu twórców ludowych. Byli oni wspierani przez lokalne władze, promowani w kraju i na świecie. Jak opowiada Roman Miklaszewski, region ten nigdy nie był ciekawy pod względem folkloru czy etnograficznych zjawisk, jednak w XX wieku stał się on ważnym ośrodkiem na mapie rzeźbiarskich tradycji. W latach 1956-1957 Polski Instytut Sztuki prowadził tutaj badania i odkrył kilku niezłych rzeźbiarzy – na tej podstawie Miklaszewski wypłynął jako twórca. Był niezwykle zdolny i pracowity. To właśnie dzięki temu odniósł duży sukcesy.
Miklaszewski założył firmę i sprzedawał swoje produkty za granicę – do Stanów Zjednoczonych czy do Niemiec. Jednak dziś rzeźby nie cieszą się już taką popularnością, dlatego też powrócił do hodowli pszczół i wyrobu miodu. Mimo to zawsze znajduje czas na oddanie się głównej życiowej pasji.
Pan Roman współpracował z Cepelią, do dziś wystawia swoje prace w kilku galeriach w Warszawie. Brał udział także w wielu plenerach rzeźbiarskich, podczas których wykonywał m.in. wielkoformatowe rzeźby.