Chata z Kurpi Białych
Skansen – Park w Długosiodle to wiejska chata z Kurpi Białych, zbudowana z sosnowych bali ułożonych na tzw. węgieł, z charakterystycznym dwuspadowym dachem krytym słomą. Stoi w małym parku w centrum Długosiodła, blisko kościoła, niedaleko dębu „Jan”. Na zewnątrz, pod wiatą, znajdują się maszyny rolnicze i wóz drabiniasty. Obok chaty stoi stara, drewniana studnia. Na bramie prowadzącej do skansenu wymalowana jest para w strojach kurpiowskich Puszczy Białej.
We wnętrzu chaty znaleźć można wiele przedmiotów codziennego użytku i używanych okazjonalnie od święta. Są tu dzieże, kołyski, kołowrotki, maselnice, rzeźby, święte obrazy, stroje, narzędzia i maszyny rolnicze.
Inicjatywa lokalnej społeczności
Projekt powstał z niezwykłej, społecznej inicjatywy mieszkańców Długosiodła. Pokazuje historię z perspektywy lokalnej – tego, co ocalało pozostawione przez przodków, odłożone na strychu lub innym „pobocznym miejscu” – sieni, spichlerzu, stodole.
Wszystko zaczęło się w 2006 roku, kiedy Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło zakupiło starą drewnianą chatę kurpiowską. Pomysł urządzenia w jej wnętrzu skansenu zyskał aprobatę zarówno władz jak i mieszkańców gminy. W tworzenie tego miejsca zaangażowali się społecznicy, seniorzy, młodzież. Wykopali staw, oczyścili i wyrównali teren, zasadzili drzewka i krzewy ozdobne. Z wielką pasją gromadzili przedmioty do wyposażenia i udekorowania izby. Wokół chaty przygotowali teren dla stoisk z rękodziełem, produktami spożywczymi i rolnymi.
Od maja 2007 roku w skansenie organizowane są uroczyste otwarcia sezonu turystycznego, wystawy rękodzieła oraz kiermasze produktów rolnych i degustacje potraw regionalnych.
Aby w pełni oddać niezwykły charakter tego miejsca, nie sposób pominąć historii Długosiodła, gminy liczącej obecnie ok. 1400 mieszkańców. Rozwijała się ona dzięki położeniu przy trakcie, który co najmniej do końca XIII wieku był głównym szlakiem łączącym Jaćwież, Żmudź i Auksztotę z Mazowszem. W 1556 roku zostało tutaj założone miasto, które do dzisiaj zachowało swój małomiasteczkowy charakter.
Opiekę nad skansenem sprawują wolontariusze, członkowie stowarzyszenia oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.