Historia
Kościół św. Zygmunta usytuowany jest poza miejscowością. Otoczono go niskim kamiennym murem. Świątynia wzniesiona został w 1639 roku, a gruntownie przebudowana pod koniec XIX wieku. Jednak pierwsze przekazy pisemne o kościele w Królewie pochodzą z 1599 roku. Przeprowadzona wówczas biskupia wizytacja generalna parafii stwierdziła, że kościół parafialny pod wezwaniem św. Zygmunta Króla i Męczennika był drewniany, w prezbiterium miał posadzkę z cegły, zaś w nawie drewnianą. Prawdopodobnie był to drugi z kolei kościół w tym miejscu.
Świątynia posiadała wówczas trzy ołtarze. Ołtarz wielki, czyli główny był murowany, z obrazem przedstawiającym scenę ukoronowania Matki Bożej w otoczeniu świętych: Piotra, Pawła, Wojciecha, Stanisława, Zygmunta i Franciszka. Po prawej stronie od ołtarza głównego, w rogu prezbiterium znajdował się drewniany ołtarz św. Piotra Apostoła, zaś po lewej stronie drewniany ołtarz Najświętszej Marii Panny w tajemnicy Wniebowzięcia. Wiele od tego czasu się zmieniło.
Arcitektura
Obecna świątynia była wielokrotnie restaurowana oraz modernizowana. Posadowiona jest na podmurówce kamiennej i wykonana z drewna sosnowego. Okazały obiekt składa się z prezbiterium, jednej nawy, zakrystii, bocznego przedsionka, chóru i kruchty. Sufity w każdej z tych części zostały wykonane z desek.
W bryle kościoła dominuje drewniana, czworoboczna, trójkondygnacyjna wieża z kruchtą w przyziemiu. Zakończona jest ona dachem krytym blachą cynkową, a na jej szczycie ustawiony jest metalowy krzyż. Na środku dachu znajduje się dodatkowo mała wieżyczka, w której mieści się sygnaturka drewniana. Została ona dobudowana w 1947 roku, zgodnie z wymogami i wskazówkami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Podczas remontu kościoła w 1981 roku (zyskał wtedy nowe zewnętrzne oszalowanie deskami) doszło do kradzieży. W ramach prac remontowych zdjęto okna do szklenia oraz niektóre drzwi, a sam kościół otoczony był rusztowaniami. Z jego wnętrza skradziono wówczas zabytkowe tabernakulum, które było przytwierdzone śrubami do drewnianej obudowy ołtarza.
Wnętrze
Obecny ołtarz wykonany jest z drewna sosnowego i ozdobiony złoconymi kolumnami. Umieszczono w nim obraz Pana Jezusa na krzyżu, który zasłaniany jest wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Po prawej stronie zobaczymy obraz św. Zygmunta, zasłaniany obrazem Serca Pana Jezusa. Po lewej stronie widnieje natomiast wizerunek św. Rocha, z zasłoną w postaci obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę również na bardzo ciekawą chrzcielnicę ośmioboczną w formie krzyża, zwieńczoną krzyżem gotyckim na kuli. Wewnątrz niej znajduje się misa cynkowa z drewnianą pokrywą.
Dzwonnica
Przy kościele ulokowana została drewniana dzwonnica. Wzniesiona w XIX wieku, w przyziemiu obita blachą, z dachem krokwiowym krytym gontem. Posiada ona charakterystyczny i wyróżniający ją od innych tego typu obiektów na Mazowszu szeroki okap w dolnej części.