Pieczone pierogi na Mazowszu
Pierogi mają w Polsce wielowiekową tradycję, choć jest to danie, które trafiło do Europy z Chin, dzięki Marcowi Polo. Do Polski pierogi przybyły z terenów dzisiejszej Ukrainy i szybko się upowszechniły. Najczęściej je gotowano, ale znano także pierogi pieczone, wyrabiane przy okazji wypieku chleba w piecu. Ich charakterystyczną cechą był farsz oparty na warzywach i grzybach. Janusz Bohdanowicz, w komentarzu do Polskiego Atlasu Etnograficznego (t. III), pisał:
W Polsce wschodniej, na obszarze międzyrzecza Wisły, Narwi i Bugu dużą popularnością cieszą się tak zwane „pierogi pieczone”, „sujki” czy też od nazw nadzienia określane terminami „kasioki”, „kapuścioki” itp.
Tradycja wypieku dużych pierogów z farszem najdłużej utrzymała się w Polsce na terenie Mazowsza Wschodniego, w okolicach Mińska Mazowieckiego. Na ten rodzaj wypieków na Mazowszu mówi się popularnie: sójka.
Sójka gliniecka
Jest to lokalna odmiana sójki mazowieckiej. Sójki glinieckie przygotowywane były dawniej w dni postne, dziś podaje się je często z czerwonym barszczem i chętnie na wigilijną wieczerzę. Farsz nie zawiera mięsa, a jedynie kiszoną kapustę, kaszę jaglaną, grzyby, cebulę oraz przyprawy i lniany olej. Danie wzięło swoją nazwę od wsi Glinianka, która słynie z wypieku sójek i dorocznego Święta Sójki Glinieckiej.
Przepis na sójkę z Glinianki
Ciasto:
- 1 kg mąki
- 5 jajek
- 0,5 paczki drożdży
- 0,5 kostki masła
- mleko
- olej i sól
Z wszystkich składników zagniatamy ciasto, które powinno być gęste i zwarte. Następnie odstawiamy je w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Kiedy wyrośnie, ponownie je zagniatamy. Kawałki ciasta potrzebne do zlepienia jednego pieroga można po rozwałkowaniu wykrawać kubkiem lub zwinąć ciasto w wałek i pokroić na części. Z każdej cząstki formujemy w dłoniach kulę, następnie wałkujemy na kształt koła i dzielimy nożem na cztery równe ćwiartki. Jedna ćwiartka powinna wystarczyć na zlepienie jednej sójki.
Farsz:
- olej lniany
- kapusta kiszona
- prażona kasza jaglana
- pieprz w ziarnach
- rodzynki
- śliwki suszone
- grzyby
Kaszę, grzyby, śliwki i kapustę kiszoną (choć tę nieobowiązkowo) przed wymieszaniem farszu parzymy wrzątkiem. Podstawą farszu są kapusta kiszona i kasza jaglana doprawione do smaku pieprzem i olejem lnianym. Pozostałe dodatki według uznania. Prawdziwa sójka powinna mieć niezbyt grubą, złoto brązową skórkę, a w środku nie za bardzo zwięzły farsz.