Tradycja i kreatywność
To jedna z nielicznych polskich artystek, które opanowały inspirowaną pisankami huculskimi technikę rysowania woskiem w postaci drobnej siateczki wzoru i wielokrotnego, kolejnego farbowania w różnych kąpielach tak, aby nie mieszać oraz nie zmienić koloru. Poza tym słynie z wykonywania tzw. pisanek drapanych, czyli tworzenia wzorów na pofarbowanym jajku. Za prestiżowe i artystyczne zarazem osiągnięcie, uznawane są wykonane przez nią wielobarwne pisanki, które Pani Wanda Gotkiewcz podarowała Papieżowi Janowi Pawłowi II. Wykonane na gęsich jajach przedstawiają Bazylikę Świętego Piotra, klasztor w Częstochowie, symbole papieskie i narodowe oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
Twórczyni nie boi się pewnych innowacji, wciąż poszukuje nowych wzorów. Wzrok przyciągają tworzone przez nią wielobarwne pisanki, ozdoby choinkowe, wycinanki z delikatnego papieru, haftowane serwety. Sama ilość stworzonych przez panią Wandę rękodzieł jest imponująca. W większości są to misterne, delikatne wytwory, przechowywane w specjalnych, plastikowych pudełkach.
Twórczyni, absolwentka Wydziału Ekonomicznego Radomsko-Kieleckiej Wyższej Szkoły Inżynierskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk, pracowała w Radomiu w Fabryce Łączników. Uczyła też w jednej z radomskich szkół podstawowych. Równolegle z działalnością zawodową i obowiązkami rodzinnymi zajęła się twórczością, kontynuując tradycje rodzinne przekazane przez babcię oraz mamę. Zaczęła wykonywać zabawki na choinkę, pisanki, wycinanki, hafty różnego typu i serwetki szydełkowe. Jej czwórka dzieci nie podziela zapału do tego rodzaju twórczej aktywności, by wraz z mamą pisać pisanki, wycinać wycinanki czy haftować. Jak twierdzi pani Wanda, ludową twórczość nie zawsze udaje się przekazać w genach. Obecnie, jako wychowawczyni w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Głuchych w Radomiu, wykorzystuje swój talent i umiejętności rękodzielnicze w zajęciach terapeutycznych z dziećmi. Rękodzieło uczy cierpliwości, jest sposobem na uspokojenie i refleksję, dając przy tym wielką przyjemność oraz satysfakcję.
Ciekawostką pozostaje fakt, że Wanda Gotkiewicz tradycyjne techniki zdobienia wykorzystuje głównie do tworzenia zabawek choinkowych, słomianych łańcuchów, papierowych jeżyków, pawich oczek czy karuzel. Ma niezwykłą wrażliwość na to, co otacza ją w życiu codziennym. Inspiracją dla niej są przedmioty, wyroby innych twórców, ale także tradycyjne wzory.
Od kilku lat pani Wanda zdecydowanie rzadziej stosuje tradycyjne formy rękodzielnicze. Stara się być kreatywna i tworzyć, inspirując się wzorami z innych regionów. To działanie wzbogaca jej twórczość. Współpracuje z Cepelią oraz z Muzeum Wsi Radomskiej. Uczestniczy w kiermaszach, pokazach, prowadzi lekcje muzealne dla dzieci i dorosłych w różnego typu placówkach, szkołach i przedszkolach w Radomiu oraz okolicy. Dzieła artystki można podziwiać także w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.