Ubiory z okolic Siedlec 

Siedlce, lokowane w połowie XVI wieku jako prywatne miasto szlacheckie, stanowią centralny ośrodek terenów położonych na historycznym i kulturowym styku Mazowsza, Podlasia oraz obecnego województwa lubelskiego. Do 1975 roku przynależały do województwa warszawskiego, a w latach 1975-1998 – do siedleckiego. Dopiero po podziale administracyjnym w 1999 roku stały się częścią obecnego województwa mazowieckiego.

Struktura społeczna okolic Siedlec była dość specyficzna. Od wieków obszar ten zasiedlała szlachta, w liczbie wyższej niż przeciętnie na innych ziemiach polskich. Dominowała szlachta zagrodowa, zwana również szaraczkową, koegzystująca z ludnością pochodzenia chłopskiego.

Niewątpliwie, współbytowanie tych dwóch warstw społecznych miało wpływ na różne sfery życia, w tym na styl noszonej odzieży. Ubiory, będące w użyciu na tym terenie jeszcze pod koniec XIX wieku, były proste, pozbawione ozdób i skromne, ale mimo to szykowne i unikalne w formie. Stroje szyto w większości z lnianych i wełnianych tkanin samodziałowych, które dzięki dodatkowi guru (czerwonej, bawełnianej, fabrycznej przędzy), były jednocześnie barwne i gustowne.

Pierwsze lata XX wieku przyniosły pewne zmiany w stylu odzieży kobiecej. Najpierw szlachcianki, a potem także chłopki, zaczęły swoje świąteczne ubiory wzorować na modzie ogólnoeuropejskiej, jednocześnie używając odzieży starszego typu jako codziennej.

Mimo stosowania nowych fasonów i krojów, ubiory odświętne nadal szyto głównie z lnianych i wełnianych samodziałów. Wyroby fabryczne i rzemieślnicze uzupełniały garderobę tylko sporadycznie. Choć fascynacja odzieżą w stylu ogólnoeuropejskim była krótkotrwała, strój tradycyjny szybko wyszedł z użycia. Po I wojnie światowej jego poszczególne elementy donaszali już tylko ludzie starsi. Młodsze pokolenie wolało odzież wyrobu fabrycznego lub ją naśladującą, wytwarzaną samodzielnie. W tym okresie, szczególnie młode dziewczęta, zakładały okazjonalnie tak zwany strój krakowski, który pełnił rolę ubioru odświętnego. Natomiast ulubioną garderobą mężczyzn stały się różnego rodzaju uniformy z demobilu.


Opracowanie: Elżbieta Piskorz-Brenekova

Ubiory ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz Muzeum Regionalnego w Siedlcach

Kobiece ubiory z okolic Siedlec

Starsza wersja ubioru, niewzorowana na modzie ogólnoeuropejskiej, już na początku XX wieku pełniła przede wszystkim rolę odzieży codziennej. Głowa kobiet, niezależnie od ich stanu cywilnego, zawsze musiała być okryta. Na co dzień noszone były bawełniane chustki wyrobu fabrycznego. Kobiety preferowały jasne kolory oraz jednobarwne, drobne wzory. Sporadycznie używały chustek z lnianych samodziałów, wykonanych własnoręcznie. Okazjonalnie zakładały wełniane chustki fabryczne z orientalnymi lub kwiatowymi wzorami, a niekiedy gładkie, wykonane z jedwabiu. Wszystkie chusty wiązano pod brodą lub w…

Czytaj więcej

Męskie ubiory z okolic Siedlec

Odzież męska była funkcjonalna, raczej skromna i mało efektowna. Ubrania odświętne od codziennych różniło głównie to, że były wykonane z tkanin lepszego gatunku. Po zużyciu wykorzystywano je jako odzież roboczą, co było ogólnie przyjętą zasadą. Już po I wojnie światowej, młodzi mężczyźni uznali ubrania wyrobu fabrycznego za bardziej eleganckie. Modna stała się także odzież pochodząca z demobilu. Najdłużej i najpowszechniej noszonym elementem tradycyjnego stroju były czarne lub granatowe maciejówki, używane niezależnie od pory roku. Ponadto, w okresie chłodów, szczególnie do kożucha, zakładano…

Czytaj więcej