Samorodny talent
Rzeźby Pana Wiesława Staśkiewicza są wyjątkowe – trudno znaleźć podobne na całym Mazowszu. Tworzone przez niego ptaki to samorodne drewniane formy, powstałe na bazie materiału znalezionego w lesie. Sam mówi, że gdy natrafi na gałąź o ciekawym kształcie, to od razu wie, co z niej wyrzeźbi. W ten sposób mógłby wykorzystać każdy konar, tworząc nowe rzeźby na swoim, po kurpiowsku zabałaganionym, podwórku. Czasami tworzenie drewnianych dzieł tak go pochłania, że z wielkim trudem daje się wyrwać z tego stanu. A to nie wszystkie formy twórczości, jakie Pan Wiesław Staśkiewicz uprawia.
Pochodzi z jednej z najsłynniejszych i najbardziej uzdolnionych twórczo rodzin kurpiowskich. Drewno, jako materiał do obróbki, od zawsze było obecne w jego życiu, ponieważ tata był stolarzem. On sam, podobnie jak jego mama, ceniona twórczyni Stanisława Staśkiewicz ze Strzałek, ma bardzo pogodne usposobienie. Mówi gwarą, jest dowcipny, opowiada kurpiowskie żarty, podśpiewuje. Kiedyś otrzymał nawet propozycję współtworzenia kabaretu. Należy do ludzi, których chce się słuchać. Opowiada, śmieje się oraz żartuje, budując przyjazny klimat. Nic więc dziwnego, że praca idzie mu jak z płatka, lekko i przyjemnie.
Ze sztuką za pan brat
Pan Wiesław nie lubi marnować drewna i mógłby „obrzeźbić cały świat”. Najchętniej wykonuje bociany, bo przypominają mu one wiosnę, porę roku którą lubi najbardziej. Jednak jego pierwszymi artystycznymi wytworami były byśki. Oprócz nich tworzy też tzw. nowe latka, wycinanki (gwiazdy i leluje), pisanki batikowe. Jego małżonka, Pani Teresa, również wykonuje pisanki oraz skręca bukiety inspirowane naturalnymi kwiatami.
Pan Staśkiewicz bierze udział m.in. w konkursie „Artystyczne Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej” oraz w Przeglądach Sztuki Ludowej Kurpiowskiej Puszczy Zielonej i Puszczy Białej, zajmując zawsze punktowane miejsca. Współpracuje z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, a także Zagrodą Kurpiowską w Kadzidle i prowadzi organizowane przez te placówki liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży, poświęcone plastyce obrzędowej. Swoje wytwory prezentuje na wystawach i jarmarkach na terenie Kurpiowszczyzny.
Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród oraz wyróżnień, w tym m.in.: Medal Marszałka Województwa Mazowieckiego Pro Masovia, Nagrodę Starosty Ostrołęckiego, Dyplom honorowy z okazji 60-lecia i 65-lecia Cepelii.