Najwspanialszy człowiek na Kurpiach
”Najwspanialszy człowiek na Kurpiach” – tak o Czesławie Samsel wyraziła się Czesława Kaczyńska, najbardziej znana twórczyni ludowa tego regionu. Dlaczego? Bo Pani Czesława Samsel jest szczególnie serdeczna – przebywając z nią ma się wrażenie, że każdemu chciałaby „przychylić nieba”. Jest jeszcze inny ważny powód – jest twórczynią wybitnie wszechstronną.
Wachlarz jej umiejętności twórczych jest kompletny – wyrabia pieczywo obrzędowe, kwiaty z bibuły, palmy, kierce, zajmuje się koronkarstwem. Dzierga serwetki, w tym z kurkami do koszyczków wielkanocnych, a oprócz tradycyjnych obrusów bardziej wyjątkowe, np. w zaskakującym kolorze, dając upust fantazji i twórczej wenie. Mimo wieku Pani Czesława Samsel ma bardzo sprawne ręce, zręcznie lepi byśki (w kilku odmianach: krowy, jelonki, zajączki, baranki), robi kierce z łubinu i grochu, szybko dzierga, umiejętnie wykonuje bibułkowe kwiaty.
Od 1968 roku pracowała w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka” w Kadzidle, tkając na krosnach dywany, a później zajmując się koronkarstwem, które jest w jej wydaniu mistrzowskie, chociaż zajmuje się nim „dopiero” od trzydziestu paru lat. Teraz nie może się już od niego oderwać: „tak mnie do tego szydełka ciągnie, że nie mogę wytrzymać” – mówi.
Przekaz umiejętności
Swoje umiejętności przekazuje wnukom. Sama pisze o sobie: „Mając 80 lat jestem dumna z tego co robię i nie mogę się rozstać ze swoją pracą i wyjazdami, i jest to dla mnie fascynujące zajęcie”. Wszystkiemu co robi, towarzyszy radość i entuzjazm.
Trudno zliczyć tysiące wykonanych przez nią dzieł, które znajdują się w różnych muzeach, w tym w Warszawie i Ostrołęce. Każdego roku wielokrotnie uczestniczy w pokazach, rozmawia z prasą, przyjeżdżają do niej studenci, by przeprowadzać wywiady. Opowiada im o swojej pracy, życiu i tradycjach kurpiowskich. Bierze także udział w programach telewizyjnych i świetnie odnajduje się w roli ekspertki od kurpiowskiej ludowej twórczości. Można o niej poczytać w gazetach i w internecie.
Rękodzieła uczyła się w domu rodzinnym, głównie od starszej siostry. Mieszka w pięknym miejscu, tuż pod lasem, do którego chętnie chodzi na jagody i grzyby oraz po owoce jałowca, potrzebne do przygotowania kurpiowskiego piwa kozicowego.
Bierze udział w warsztatach etnograficznych, pokazach, jarmarkach, wystawach. Prowadzi zajęcia w szkołach w całym kraju.
Jej nagrody i wyróżnienia to m.in.: Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Medal „Pro Masovia”, Nagroda Starosty Ostrołęckiego, Medal „Zasłużony dla Cepelii” oraz Dyplom honorowy z okazji Jubileuszu 65-lecia Cepelii za zasługi dla zachowania dorobku kultury polskiej.