Ubiory radzymińskie

Stroje radzymińskie należą do grupy ubiorów mazowieckich. Szczytowy okres ich rozwoju  przypada na drugą połowę XIX wieku, a schyłek na początkowe lata ubiegłego stulecia. Proces odchodzenia od noszenia tradycyjnej odzieży nastąpił szybciej i bardziej radykalnie w przypadku stroju męskiego. Wielki wpływ na zmianę sposobu ubierania się miała bliskość Warszawy, gdzie mężczyźni często podejmowali pracę, a także budowa Kolei Warszawsko-Petersburskiej w latach 1851-1862, gdzie znajdowali zatrudnienie w obsłudze. Ponadto, nie bez znaczenia dla zubożenia, a potem odstąpienia od noszenia tradycyjnego ubioru, były wydarzenia zbrojne wojny polsko-bolszewickiej oraz Bitwa Warszawska w 1920 roku.

Efektem działań wojennych były zniszczenia wielu wsi i ewakuacja ludności. Po przejściu frontu, powracający mieszkańcy zajęci byli odbudową swoich siedzib i gospodarstw. Noszona wcześniej odzież, której wykonanie wymagało dużego nakładu pracy, zachowała się tylko w niewielkim stopniu i donaszana była przez starsze pokolenie. Znacznie łatwiejszy i tańszy był zakup konfekcji wyrobu fabrycznego, której bogaty asortyment oferowały sklepy pobliskiej Warszawy. Dlatego na ikonografii z tego okresu mieszkańcy Radzymina i okolic ubierają się bardzo różnorodnie – na jednej fotografii zobaczyć można zarówno stroje tradycyjne, jak i odzież szytą na wzór mody miejskiej i ogólnoeuropejskiej.

Stroje radzymińskie, w okresie ich największego rozkwitu, prawie w całości szyto z lnianych i wełnianych samodziałów. Tkaniny fabryczne jedynie je uzupełniały. W stroju kobiecym wykonywano z nich czepki, gorsety i kaftaniki, w męskim – kamizelki. Dopełnieniem ubioru były gotowe wyroby, takie jak biżuteria i obuwie oraz nakrycia głowy: chustki, kapelusze i czapki maciejówki.


Opracowanie: Elżbieta Piskorz-Brenekova

Ubiory ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz Powiatowego Centrum Kultury Fabryczka w Wołominie

Radzymińskie ubiory kobiece

Nakrycie głowy nie tylko ją chroniło, ale także wskazywało na stan cywilny kobiety. Panny chodziły z odsłoniętą głową, z włosami splecionymi w warkocze. W czasie niepogody zakładały wzorzyste chustki, najczęściej w odcieniach czerwieni. Wiązały je wysoko na szczycie głowy, spuszczając rogi luźno na kark. Mężatki zawsze przysłaniały głowę chustką lub czepkiem. Noszone przez nie chustki były takie same, jak te używane przez panny i w identyczny sposób wiązane. Na początku XX wieku popularne stały się półczepki z tiulu lub cienkiego batystu, zdobione białymi haftami. Ich wrzecionowata główka…

Czytaj więcej

Radzymińskie ubiory męskie

Mężczyźni nosili czarne kapelusze w kształcie ściętego stożka, z niewielkim, podwiniętym po bokach rondem. Popularne były także czarne lub granatowe maciejówki z lakierowanym daszkiem. Koszule mogły mieć krój przyramkowy lub z karczkiem. Szyto je z lnianych samodziałów. Pod szyją znajdował się wykładany kołnierzyk lub oszewka. Rękawy zakończone były mankietem albo wąskim paskiem tkaniny. Pod koniec XIX wieku modne stało się wiązanie pod kołnierzykiem zwijanych w rulonik, gładkich albo wzorzystych chustek o mocnych barwach, najczęściej w różnych odcieniach czerwieni. Mogły mieć one różną…

Czytaj więcej