Impreza miodem i Kurpiami słynąca
Stanowi jedyne o takiej skali wydarzenie w kraju, związane z szeroko pojętą tematyką pszczelarską. Ale nazwa nie powinna mylić osób, które z hodowlą pszczół nie mają nic wspólnego. Miodobranie Kurpiowskie jest zarówno imprezą handlową, artystyczno-rozrywkową oraz promocyjną. To zdecydowanie największe tego typu wydarzenie na Kurpiach, wykraczające poza swój regionalny zasięg. Miodobranie organizowane jest corocznie w ostatnią niedzielę sierpnia w gminie Myszyniec przez Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej. Od 2014 roku odbywa się w Wykrocie, w samym sercu Kurpi, na gościnnym terenie kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego, nazwanego Kurpiowską Krainą. Ma swój stały scenariusz.
Miodobranie to impreza dwudniowa, w której sobota zarezerwowana jest prawie wyłącznie dla rozrywki. Drugi dzień rozpoczyna msza w myszynieckiej Bazylice Mniejszej, z kazaniem wygłaszanym po części w gwarze kurpiowskiej. Po niej następuje część artystyczno-jarmarczna. Uroczysty korowód przejeżdża furmankami z Myszyńca do Wykrotu, gdzie rozpoczynają się występy na scenie. Podczas całego Miodobrania prezentują się na niej kurpiowskie zespoły folklorystyczne, corocznie ogrywane jest także widowisko obrzędowe „Zwyczaje bartnicze na Kurpiach”.
Atrakcje Miodobrania
Teren, na którym odbywa się impreza, jest uporządkowany. Są wyznaczone miejsca parkingowe, jest strefa z toaletami, wreszcie olbrzymi teren, na którym odbywa kiermasz. Dla porządku podzielono go na poszczególne sektory: jest zatem aleja twórców ludowych, aleja miodziarzy, aleja z kulinariami. Kolejną część zajmuje scena z miejscem dla widzów oraz strefa doradztwa rolniczego.
Z racji tego, że miód jest hasłem przewodnim imprezy, w alei miodów można spotkać wielu pszczelarzy nie tylko z Kurpiów, ale także z ościennego Podlasia oraz Warmii i Mazur. Poza wszystkimi chyba dostępnymi w Polsce gatunkami miodu, hodowcy pszczół oferują także pierzgę, pyłek pszczeli, wyroby z wosku i nalewki na miodzie. Każdego miodu można skosztować przed zakupem i porozmawiać z pszczelarzami o jego właściwościach.
W alei twórców ludowych wystawiają się głównie artyści kurpiowscy: rzeźbiarze, wycinankarki, koronkarki, hafciarki, twórczynie wykonujące bibułkowe kwiaty, plecionkarze. Można tu zakupić obrusy i serwetki, wełniane chusty, kwiaty, wycinanki, sakralne i świeckie rzeźby, koszyki wyplatane z korzenia sosny lub wikliny, ale też bursztynową czy koronkową biżuterię, albo rzadko spotykane indywidualne wyroby, jak np. papierowe łabędzie. Wybór jest duży, a wyrób każdego artysty ludowego naznaczony jego indywidualnym stylem.
W alei kulinarnej dostępne są specjały kurpiowskie, przygotowane przez miejscowe gospodynie, smakołyki pochodzące z gospodarstw agroturystycznych oraz od lokalnych producentów żywności. Można tu kupić wędliny, sery, ciasta, chleby, fafernuchy, nalewki, przetwory w słoikach oraz psiwo kozicowe (piwo jałowcowe). Wyroby te charakteryzują się bardzo wysoką jakością, a przy tym cieszą i podniebienie, i oko.
Wśród imprez towarzyszących można znaleźć wesołe miasteczko, targi techniki rolnej, prezentacje gospodarstw agroturystycznych, zawody strzeleckie i wędkarskie, wystawę sprzętu pszczelarskiego, wystawę rękodzieła, pokazy i warsztaty różnych rzemiosł.
Konkursy
Przy okazji Miodobrania odbywa się szereg konkursów, m.in. konkurs „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej”, organizowany przez RCKK i Towarzystwo Przyjaciół Myszyńca. Twórcy ludowi startują w takich kategoriach jak: wycinanka, plecionkarstwo, bursztyniarstwo, ciasto obrzędowe, kierce (rodzaj pająków), kwiaty (bukiety kurpiowskie), garncarstwo, rzeźba, tkactwo, haft, koronka i kowalstwo. Wśród innych konkursów znajdziemy m.in. konkurs gry na ligawce, na najlepszy placek, na najlepszą nalewkę, najlepsze powidła, najlepsze psiwo kozicowe, czy konkurs wchodzenia na barć. Od 2015 roku impreza wzbogaciła się o dwa nowe turnieje – Miodobraniowy Turniej Tenisa Ziemnego w kategorii Open oraz Miodobraniowy Turniej Piłki Nożnej. W ramach stałego programu, ale już po Miodobraniu, odbywa się z kolei konkurs na produkt regionalny, którego co najmniej jednym składnikiem jest naturalny miód.
Promocja Kurpiowszczyzny
Przez ponad 40 lat Miodobranie z małego lokalnego wydarzenia na szkolnym boisku rozrosło się do masowej imprezy o znaczeniu ponadlokalnym. Stało się przeglądem rozmaitości Kurpiowszczyzny i miejscem prezentacji lokalnych firm. Przypomina mieszkańcom Puszczy Zielonej ich bogate tradycje i zwyczaje bartnicze. Umożliwia przy tym współczesnym artystom ludowym zaprezentowanie swojej twórczości, a także integruje lokalną społeczność i jednocześnie promuje region wśród coraz liczniej przybywających na święto miodobrania turystów krajowych i zagranicznych.